Etymologie plaza

dragon

Pomocí vynikajícího webového nástroje Online Etymology Dictionary jsem zjistil, jakého původu je a v jakých souvislostech je možné přemýšlet o pojmu PLAZ.

Již dříve jsem zmiňoval, že není jasné, jaké slovo v češtině používat. Nabízí se několik možností – Had, Plaz, ještěr, drak
Had je obecný pojem pro určitou skupinu zvířat, která reálně existují v přírodě. Plaz je obecný název pro vše plazivé a má blíže k mytické a archetypální bytosti, která je mým tématem. Drak je chápán jako bájná či pohádková bytost a běžně nebývá s hady příliš spojován. Ještěr je blízký drakovi, nezahrnuje však v sobě hada. Fenomén o který tu jde se dotýká všech těchto pojmů.

V angličtině připadají v úvahu tato slova serpent, snake, reptile, lizard a dragon.  Přičemž snake by byl český had a reptile plaz. Serpent je přesně to slovo, které hledám v češtině – mytický plazo-ještěro-drako-had. Lizard je ekvivalentem slova ještěr. Serpent by mohl být také plaz, ovšem plaz je v češtině příliš odborný a biologický termín, navíc v odborné terminologii jsou serpentes podřádem třídy reptilia.

Přímým základem anglického i francouzského serpent je latinské slovo SERPENS, které souvisí se slovesem SERPERE čili plazit se, což je možné a zajímavé vidět také v souvislosti se sanskrtským výrazem pro plazit se: SARPATI nebo řeckým slovem pro totéž: HERPEIN (had v řečtine je HERPETON).

Ještě zajímavější je etymologie, kterou OTD uvádí u slova dragon, které je odvozováno od řeckého DERKESTHAI, což je něco jako „vidět jasně“, případně „mít jasný, pronikavý, smrtící, umrtvující pohled.“

Nesmí se také zapomínat na výraz OPHIDIS (či OPHIDUS?? – bohužel má řečtina je na úrovni nula jak by řekl Kungfu Panda), což je také řecký výraz pro hady a je používán například v souvislosti s gnostickými sektami uctívajícími hadí božstva, ale i jinde.

Další směr výzkumu: lingvistická a sémiologická analýza těchto souvisejících pojmů

P.S. Zařazení hadů do biologické taxonomie (viz např. TADY nebo TADY)
Třída –  Reptilia
Řád – Squamata čili šupinatí
Podřád – Serpentes či Ophidia
Podřád Serpentes se dále dělí na dva podpodřády Alethinophidia a Scolecophidia, které se dělí na 18 rodin

Reklamy

pitvok se představuje:

czech republic česká lípa severní čechy tereza rozárka a lenka hudba a vědění
Příspěvek byl publikován v rubrice Hadi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Etymologie plaza

  1. JLS napsal:

    Velice zajimave !

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s