Had evoluce

„Muž vstupuje do nejdůležitější fáze celého sezení. Hovoří o prožívání „mocného vědomí celého evolučního procesu“. Tento proces symbolizuje neuvěřitelně dlouhý had, který se plazí nazpět časem – z přítomnosti k počátku všeho života. Had vypadá nejen jako představa, ale muž se jím také cítí být, jeho tělem, být tím, co si představuje. Pocit hadovitosti, který má, je jakési „evoluční vědomí, probuzené vědomí, jehož stopy jsou v našem nervovém systému vždy přítomné, ale obvykle nečinné“. Představa viděného-cítěného hada je zachována, ale společně s ní a mnohdy ve vrstvách nad ní muž vidí-cítí „prvotní začátky evoluce“. V okamžení se rozpínají tenké křivky nezávislých organismů, které se dotýkají a proplétají a spojují, aby vytvořily jádro nových organismů, které se dále seskupují do nejrůznějších druhů života. Mnoho z těchto prvotních životních forem zaniká, ale některé přežijí, a tak se objevují stále nové formy. „Člověk to všechno cítí v nejhlubších kořenech svého těla. Sestupuje do těchto kořenů a prožívá opět prehistorický proces.

Druhy psychedelické zkušenosti, R. E. L. Masters, J. Houstonová, s. 45

Základní otázka je s přibývající množstvím dokladů a svědectví stále záhadnější: Proč je zkušenost hada transpersonální a transkulturní? A další otázka je, jestli ještě vůbec a jakým způsobem vlastně chci psát o Hadovi, který byl na počátku drakem. Patrně ano, ale navléknout to tak, abych vymyslel přijatelné disertační téma není vůbec jednoduché. Můj plán zatím vypadá následovně:

Reklamy

pitvok se představuje:

czech republic česká lípa severní čechy tereza rozárka a lenka hudba a vědění
Příspěvek byl publikován v rubrice LSD, vize, vznik života se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Had evoluce

  1. jiri napsal:

    Dnes ráno jsem se probudil se slovem hierosgamos v mysli a s vědomím, že významně souvisí s právě probíhajícími tělesnými projevy (jako by se v mém těle propojovaly dvě v něm jako v sarkofágu zadržované energie – spodní a horní, resp. shora a zdola). Tušil jsem, že význam slova hieros-gamos už bych měl znát, ale v paměti jsem se ho nedobral. Ke slovu tak přišel internet a hned v prvním pročítaném příspěvku narazil jsem na hada – Zagrea, předchůdce Dionýsova, kterého stvořil Zeus ze srdce svého Titány zahubeného hadího potomka. Tož tak.

  2. jiri napsal:

    Čili: každá bazální (lidská) zkušenost musí být nutně transpersonální a transkulturní, no ni? Mění se jen ty kabáty.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s