Serpent

Neustále narážím na problém, jestli mluvit o drakovi nebo o hadovi. Škoda, že čeština nemá tak vhodný výraz pro objekt mého zájmu jako angličtina. V angličtině je kromě výrazů snake a dragon k dispozici také slovo serpent, které slouží k označení mytického, kosmického, bájného draka/hada.

Ani české slovo plaz se příliš nehodí, protože nechává zcela stranou to, že serpent létá a plave, atp. Navíc je to příliš biologický termín (v angličtině mu odpovídá slovo reptile), který zahrnuje větší množství různých živočichů.

Problém překladu tu, zdá se, vychází z obtíží věci samé: Je to totiž tak podivná bytost, že je těžké ji spatřit a dobrat se jejího jména a podoby. Možná, že má stovky jmen nebo je beze jména. Každopádně pro potřeby přehlednosti budu používat spíše jméno Had, a jen v případě, kdy je lepší použít draka, použiju draka.

Reklamy

pitvok se představuje:

czech republic česká lípa severní čechy tereza rozárka a lenka hudba a vědění
Příspěvek byl publikován v rubrice drak, Hadi se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Serpent

  1. jlswbs napsal:

    Jen něco málo k tomu obrázku, nevím sice odkud tenhle obrázek pochází a co přesně měl symbolizovat, ale jen jsem ho uviděl napadlo mě, že C.G.Jung popisoval několik zážitků projevených podobným způsobem i já osobně s tím mám dost zkušeností. Jedná se o fenomén symbolické polyoftalmie – neboli mnohookosti – která většinou symbolizuje určitý božský či chtonický prvek v nevědomí – něco jako že všechno vidí a ví – , prostě takový přesah, se kterým se člověk potká. Moje osobní zkušenost je v archaických vrstvách snů – Jung by to nazval mýtotvorné sny, které jsou hodně podobné iniciačním rituálům.

    JLS

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s