Útok stromo-draků

Tohle video je začátek výborného japonského filmu, který je distribuován do ciziny pod anglickým názvem Origin – Spirits of the Past, a přitom se japonsky jmenuje Gin-iro no Kami no Agito, což znamená Agito se stříbrnými vlasy. Navíc ten anglický název je dost nelogický, jeho spojitost s filmem může pochopit jen nadaný mystik.

O co ale jde? Parádně animovaná biopunková postapokalyptická dystopie 🙂 , která se odehrává na Zemi po velké katastrofě, co zničila většinu moderní civilizace. Všechno zavinili vědci. S dobrým úmyslem zkoumali na Měsíci geneticky pozměněné rostliny, pomocí nichž chtěli znovuzalesnit poničené pozemské ekosystémy. Rostliny se ovšem vzbouřily, Měsíc explodoval a rostliní draci zaútočili na Zemi, kde zničili všechno, co se dalo. Zbyly jenom trosky měst a v nich osamocené skupinky lidí. Z části přeživších pozemšťanů se díky symbióze s invazivní vegetací stali jacísi stromolidé, kteří chrání les a zásoby vody.

Lidé z Neutral City se s LESEM snaží žít v míru. Někteří se však nechtějí se zánikem technické civilizace smířit – stále zbrojí a připravují se na válku s Lesem. Stejný vědec, který způsobil katastrofu na měsíci, totiž vybudoval stroj-sopku, gigantické nezničitelné zařízení, jež je schopné geneticky napadnout Les a vrátit ekosystém do stavu před katastrofou. Tohoto stroje se teď někteří lidé chtějí zmocnit a uvést ho do provozu. Zabránit jim v tom má právě hlavní hrdina filmu – Agito, který se díky síle, propůjčené mu duchy lesa, stane neporazitelným stromo-bojovníkem.

Btw. – tohle je první mnou uříznuté a na you tube přidané video, použil jsem k tomu Virtual Dub

Moderní techno-průmyslově-vědecká civilizace věří ve vědu. Přírodní věda je jejím základním myšlenkovým kamenem, jejím orákulem, jejím osudem. Vědecká racionalita má několik známých principů: jasnost, stručnost, důkaz a zdůvodnění, experiment, hypotéza, atd. Od 18. století úspěšně nahrazuje jiné přístupy ke skutečnosti, především náboženský. Výkladní skříní tohoto myšlení je osvícenství s jeho všeobecnou emancipací člověka na všech rovinách skutečnosti.

Nyní se ale zdá, že věda (prostřednictvím technocivilizace jako jejího důsledku) ničí život, ničí přírodu, ničí podmínky života na této planetě. Všechno to vychází z přístupu, jaký má vědecká racionalita k přírodě. Příroda je z hlediska vědy nemrtvá organická hmota, kterou je možné a správné využít a použít k osvobození člověka. A povedlo se. Elektrické světlo nás osvobodila od závislosti na slunečním svitu, automobil od závislosti na předešlých dopravních prostředcích, informační technologie od závislosti na našich smyslech a osobní zkušenosti, atd. Tato emancipace má však svou temnou stránku. Elektřinu máme jen za cenu devastace a vyčerpání krajiny, automobily jen za cenu závislosti na ropě či jiných zdrojích paliva, informační technologie za cenu ztráty samostatnosti a orientace, atp.

Víra ve vědu je opodstatněná. Nelze se navrátit k iracionalitě, k vládě symbolu a rituálu. Nebo aspoň ne zcela.  Věda musí být proměněna nevědou, nevěda zase vědou. Racionalita musí být iracionální a iracionálno racionální.

Reklamy

pitvok se představuje:

czech republic česká lípa severní čechy tereza rozárka a lenka hudba a vědění
Příspěvek byl publikován v rubrice drak, ekologie, film, popkultura, vize, věda se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s